Zdravje v vrtcu v oddelku 12

V letošnjem vrtčevskem letu 2019/2020 je naš oddelka na Remšniku, sodelovala v projektu Zdravje v vrtcu, katerega nosilec in pobudnik je Nacionalni inštitut za javno zdravje Ljubljana. Ozaveščanje otrok o zdravem in varnem načinu življenja, je ključno že v predšolskem obdobju. Tekom leta, smo veliko pozornosti namenili zdravi prehrani in pridobivanju dobrih prehranjevalnih navad, gibanju in skrbi za duševno zdravje, saj vse to vpliva na naše dobro počutje. Dejavnosti, v okviru omenjenega projekta, so potekale tekom celotnega leta.

• Obisk zeliščnega vrta: pohod s starši do bližnje kmetije, obisk zeliščnega vrta, spoznavanje in nabiranje zelišč, kuhanje zeliščnega čaja.
  • Tradicionalni slovenski zajtrk: pogovarjali smo se o zdravi prehrani in pomenu hrane za zdravje.
  • Buča velikanka: pred vrtec smo dobili bučo velikanko, s katero smo se igrali, poustvarjali lutkovno igro Buča velikanka, na koncu pa smo jo razrezali in izdolbli, opazovali semena in si jih odnesli domov.
  • Čajanka, priprava zeliščnega čaja iz mete, citronske melise in limone.
  • Peka bananinih muffinov ob praznovanju rojstnih dni: s tem smo skrbeli za duševno zdravje otrok ter pripravo za peko muffinov, ki so bili brez sladil. Vse skupaj smo popestrili s petjem in rajalnimi igrami.
  • Krajši in daljši izleti po bližnji okolici, gozdovih, travnikih, telovadba v telovadnici, na prostem, na hodniku, v igralnici. Igra na snegu, kolesarjenje, igra z vodo.
  • Domača lekarna: izdelali smo si domačo lekarno. Sušili smo različna zelišča, izdelali grelne blazine, melisino kremo in zeliščne lizike.
  • Projekt Medimedo: obiskali so nas študentje medicine, ki so pripravili različne ambulante. Otroci so prinesli igrače do doma, katere so »odpeljali« k zdravniku.
  • Joga za otroke: s pomočjo aplikacij, smo izvajali različne položaje joge, ki so primerni za otroke.
  • Skrb za ustno higieno in higieno rok: vsakodnevno smo skrbeli za pravilno umivanje zob in rok. Otroke smo seznanili s pravilnim umivanjem rok, pri čemer smo si pomagali s sličicami.