Sodelovanje v vseslovenski akciji Dan za spremembe ( oddelek 6, april2021)

Dan za spremembe je največja vseslovenska prostovoljna akcija, ki je nastala z namenom spodbujanja državljanov k aktivnemu odzivu na potrebe svoje skupnosti. Že vse od leta 2010 v začetku pomladi s sloganom akcije »Ne prepuščaj se toku, SPREMINJAJ tudi TI«, nagovarjajo prebivalce Republike Slovenije, da zavihajo rokave in skupaj vsaj za en dan postanejo prostovoljci in prostovoljke. V okviru 12. dneva za spremembe smo se tudi mi vključili v akcijo, da bi zmanjšali občutek osamljenosti in krepili povezanost med posamezniki v naši skupnosti.
Prav s tem namenom smo v naši skupini zaigrali dramatizacijo »Kdo je napravil Vidku srajčico«. V jutranjem krogu nam je deklica povedala pravljico Kdo je napravil Vidku srajčico (Fran Levstik). Ker nam je bila pravljica všeč smo izhajali iz nje. Razdelili smo si vloge. Otroci so bili ustvarjalni in kreativni. Če so potrebovali najino pomoč, sva seveda z veseljem pomagali ali svetovali. Za raka so si narisali na trši karton dvojne klešče in jih pobarvali z rdečo barvo. Za ptičico so si punce izrezale iz kartona peruti in jih polepšale s perjem. Za ovčko so otroci prinesli od doma bele majice in nanje zalepili beli sinteks. Tudi Videk je dobil kostum, ki si ga je sam skrojil in sešil. Staro srajčko so otroci dopolnili z risbicami, belo novo srajčko nam je sešila že upokojena vzgojiteljica Franja. Učiteljica glasbe, gospa Simona nam je poslala glasbene posnetke. Ob tej priložnosti se njima še enkrat najlepše zahvaljujemo.
Konec marca smo izvedeli, da se ponovno zapirajo vrtci in šole. Mi pa smo bili v največjem zagonu za sodelovanje v vseslovenski akciji Slovenske Filantropije. “Kaj zdaj?” sva se spraševali s sodelavko. Rekle sva si: “Poskusimo zaigrati in se posneti«. Oblekli smo se v kostume in prvič zaigrali za vajo. Nato smo poklicali sodelavko iz sosednje igralnice, da nas je posnela. Glede na to, kako malo časa smo imeli, da vse to izpeljemo, je bila naša igra odigrana več kot odlično. Posnetek smo poslali v Dom Hmelina Radlje, da so si ga lahko starostniku pogledali. Naš namen je bil, da premagamo njihovo osamljenost in da njim polepšamo dan. Obiskali smo jih tudi v njihovem čudovitem parku, jim prebrali lepe misli, podarili risbice in zapeli otroške pesmice.
Veseli smo bili, da so nas tako lepo sprejeli in da lahko sodelujemo z njimi v vseslovenski akciji Dan za spremembe.

Sabina in Alenka