SKRB ZA ZDRAVJE – šolsko leto 2018/19 (ODDELEK 3 – VRTEC RADLJE)

V šolskem letu 2018/2019 je tudi naša skupina sodelovala v projektu Zdravje v vrtcu, katerega nosilec in pobudnik je Nacionalni inštitut za javno zdravje Ljubljana. Ozaveščanje otrok o zdravem in varnem načinu življenja je ključno že v predšolskem obdobju. V naši skupini smo veliko pozornosti namenili zdravi prehrani in pridobivanju dobrih prehranjevalnih navad, gibanju in skrbi za duševno zdravje, saj vse to vpliva na naše zdravje in dobro počutje. Dejavnosti v okviru projekta so potekale tekom celega šolskega leta.

• Ob tradicionalnem slovenskem zajtrku sta nas obiskala čebelarja, ki sta otrokom predstavila pomenu medu za ljudi in prikazala pripomočke, ki jih potrebujeta pri svojem delu. V našem oddelku sva otrokom pripravili glasbeno dramatizacijo, preko katere sva jim prikazali postopek nastajanja medu (15. 11. 2018).
  • Pripravili smo si čežano (9. 10. 2018).
  • Luščili smo fižol in dolbli bučo (oktober).
  • V vrtec smo povabili strokovni delavki iz zdravstvenega doma Radlje, da sta otroke seznanili s higieno, zdravo prehrano in pravilnim umivanjem rok (15. 10. 2018).
  • Si pripravili umešana jajca (29. 11. 2018).
  • Pripravili smo si zeliščni čaj z limono in priredili čajanko (13. 12. 2018).
  • Pekli smo piškote iz domače pirine moke, brez jajc in mleka živalskega izvora. (12. 12. 2018).
  • Rojstne dneve otrok smo praznovali z rajalnimi igrami in petjem, na tak način smo poskrbeli za duševno zdravje ter pripravo zdrave prehrane.
  • Hodili smo na krajše in daljše izlete, telovadili v telovadnici, na prostem, na hodniku, v igralnici in v gozdu. Se igrali na snegu, kolesarili, se sproščali ob masažah, vizualizacijah, sprostitvenih in taktilnih igrah, uživali ob igrah z vodo in dričanju na koncu leta po vodnem toboganu (vse leto).
  • Sodelovali smo v projektu Tek podnebne solidarnosti – Karitas.

Od meseca marca smo po svojih močeh tekli ob vseh priložnostih (v igralnici, na hodniku in stadionu, v telovadnici, v okolici vrtca, na vrtčevskem igrišču, na izletih, pohodih …) ter nabirali kilometre, s katerimi smo izrazili solidarnost do ljudi v Afriki.

• Pogovarjali smo se o zdravi prehrani, zdravju, pomenu hrane in o lakoti po svetu, s pomočjo slikovnega materiala in kratkih filmov, ki nam jih je poslala Karitas (marec, april, maj, junij).
  • Pripravili smo si sadna nabodala (29. 1. 2019),
  • pekli pirine palačinke (1. 3. 2019),
  • si pripravili napitek iz svežega sadja (15. 4. 2019).
  • Si iz jogurta in svežega sadje pripravili sladoled.
  • Preko zgodbe Zelo lačna gosenica, smo se pogovarjali o zdravi prehrani in se seznanjali z različnim sadjem in zelenjavo (jagode, slive, pomaranče, hruške, jabolka, lubenice) in tudi z nezdravo hrano (salame, tortice, piškoti, lizalke…).
  • Spoznavali, poimenovali, tipali, vonjali in okušali smo sveže sadje in zelenjavo (limono, pomarančo, jabolko, hruško, melono, lubenico, korenček, papriko, redkvico, jagode, avokado).
  • Seznanili smo se z limono, jo okušali in si pripravili limonado (20. 6. 2019).
  • Malicali in kosili smo na svežem zraku (maj, junij 2019).
  • Na magnetni tabli smo se igrali z magneti sadja in zelenjave.
  • V igralnici smo na večjem drevesu uprizorili postopke rasti plodov v različnih letnih časih (jabolka in hruške).
  • Ogledali smo si vrtčevski in šolski vrt in poimenovali pridelke, ki smo jih opazili.
  • Izdelali smo si plakat s sadjem in zelenjavo (junij).

Andreja Bobovnik in Katja Pajtler