• 02 88 79 579
  • vrtec@osradlje.si

NAŠ VRT (oddelek 3)

Stik z naravo je pomemben za celosten razvoja otroka, dejavnosti na vrtu pa otroka odlično povežejo z naravo in njenim življenjskim ciklom. Bolj kot bo otrok poznal naravo, bolj jo bo znal spoštovati. V tem obdobju je otrok še posebej dojemljiv za to, kaj rastline potrebujejo za svojo rast in razvoj ter kako vzgojimo nove rastline. To je zanimalo tudi naše otroke v oddelku, zato smo se dogovorili, da bomo imeli vrt. Najprej smo se iz različne literature podučili, kako se seje in sadi, kateri so dobri sosedi na vrtu in kako se sploh skrbi za rastline. Pri tem smo spoznavali, da imajo različne rastline različne potrebe po svetlobi in vodi ter da gredo v svojem življenjskem krogu skozi različne faze. V izbranem vrtu smo najprej zrahljali zemljo ter jo tako pripravili za sajenje in sejanje nekaj vrst zelenjave (solato, ohrovt, korenček, krompir, peteršilj, baziliko), rož in jagod. Ob tem smo spoznavali vsebino knjige Jakec vrtnari (Lars Klinting). Otroci so aktivno sodelovali. Vsakodnevno smo hodili na vrt, opazovali spremembe, skrbeli za rastline, jih spoznavali in negovali, zalivali, opazovali, raziskovali ter se igrali. Imeli so veliko priložnosti, da so z lastnimi izkušnjami začutili lastnosti narave z vsemi čutili. Na vrtu smo iskali različne živali (mravlje, pajke, gosenice, pikapolonice) in jih opazovali pod povečevalnimi stekli. V knjigah smo poiskali informacije o rastlinah in živalih ter vedno kaj zanimivega prebrali. Pri tem so spoznavali, da zdrava hrana ne pride sama v trgovino in na naše krožnike, ampak je treba marsikaj postoriti, preden jo lahko zaužijemo.

Andreja in Karin