• 02 88 79 579
  • vrtec@osradlje.si

Čajanka – kako pijejo čaj v Indiji (oddelek 2 – 20. 12. 2019)

V letošnjem letu smo si čajanko zamislili nekoliko drugače. V različnih kulturah je priprava čaja različna. V našem oddelku smo si izbrali azijsko državo Indijo. Tako smo imeli priložnost spoznavati povsem drugačno kulturo od naše.

Končno je prišel dan, ko smo si pripravili čajanko. Ves teden smo imeli priprave. Igralnico smo okrasili z okraski in lučkami, pekli smo piškote, poslušali smo Indijsko glasbo, se nanjo umirjali, ob bolj živahni pa zaplesali. V knjižnici smo si sposodili nekaj knjig in si ogledovali Indijo preko slik in fotografij. Večje kose blaga smo si ovijali okoli telesa in si poskušali izdelati obleke, ki jih nosijo ženske v Indiji. Ugotovili smo, da je potrebno veliko napora, da si pravilno nadeneš sari. Pripravili smo si indijski kotiček za umirjanje, ki smo ga obogatili z mehkimi blazinami, barvnimi šali in barvno zaveso. Čaj za čajanko smo si že zjutraj skuhali v igralnici, da so lahko otroci videli celoten postopek. Mizo smo si praznično okrasili. Čaj smo pili iz starih keramičnih skodelic, ki so dale čajanki še dodaten čar. Oblečeni v sari, sva otrokom stregli čaj, kar se jim je zdelo še posebej zabavno. Tako sva poskušali otrokom približati vsaj delček daljne Indije, ki je nadvse zanimiva. Spoznali smo, da je prav ta drugačnost, raznolikost začimba življenja.

Andreja Bobovnik